۱۳۹۱ شهریور ۲۹, چهارشنبه

عفو بین‌الملل: اسد غیرنظامیان را با حمله نظامی مجازات می‌کند


عفو بین‌الملل در تازه‌ترین گزارش خود رژیم سوریه را به حمله به مناطق مسکونی برای مجازات غیرنظامیان حامی مخالفان متهم کرد. وزیر خارجه‌ی جمهوری اسلامی وارد دمشق شده تا با همتای سوری خود و بشار اسد دیدار کند.
سازمان عفو بین‌الملل رژیم سوریه را به شلیک کور به مناطق مسکونی متهم کرد. آن‌گونه که این نهاد می‌گوید نیروهای مخالف یا اهداف نظامی تنها هدف حملات ارتش سوریه نیستند بلکه ظاهرا بهانه‌ای هستند برای مجازات غیرنظامیانی که از مخالفان حمایت می‌کنند.

کانون نبرد ارتش و مخالفان در هفته‌های اخیر به کلانشهر حلب در شمال سوریه منتقل شده است. بر اساس گزارش عفو بین‌الملل که روز چهارشنبه (۱۹ سپتامبر/ ۲۹ شهریور) منتشر شد، در مرکز و جنوب سوریه هم درگیری‌ها همچنان ادامه دارند و در این مدت غیرنظامیان بسیاری، از جمله کودکان، قربانی شده‌اند.

بنا بر این گزارش، شهروندان سوری در خانه‌ها، در خیابان یا در حالی که زیر آتش بمباران در پی پناهگاه بودند، هدف قرار گرفته‌اند.

گزارش عفو بین‌الملل بر اطلاعاتی مبتنی است که دوناتلا روورا، فرستاد‌ه‌ی این نهاد به سوریه، آنها ارائه کرده است. روورا از ۳۱ اوت تا ۱۱ سپتامبر از ۲۶ شهر و روستا در شمال این کشور دیدن کرد.

به ادعای مخالفان رژیم اسد، در طول ۱۸ ماه ناآرامی‌های سوریه (از مارس ۲۰۱۱) بیش از ۲۳ هزار تن جان خود را از دست داده‌اند.

سفر وزیر خارجه‌ی جمهوری اسلامی به سوریه

جمهوری اسلامی ایران یکی از آخرین حامیان رژیم بشار اسد به شمار می‌رود. علی اکبر صالحی، وزیر خارجه‌ی دولت دهم، روز چهارشنبه و پس از نشست چهارجانبه‌ی قاهره برای حل بحران سوریه، وارد دمشق شد. این نخستین سفر وزیر خارجه‌ی ایران به سوریه پس از آغاز ناآرامی‌ها در این کشور است.
به گزارش خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) صالحی پس از دیدار با ولید معلم، همتای سوری خود، به ملاقات بشار اسد رفت. وزیر خارجه‌ی ایران در هنگام ورود به دمشق گفت که راه حل بحران سوریه «در داخل سوریه و در میان خانواده سوریه» است. به زعم صالحی پایان ناآرامی‌ها با «همراهی و همکاری تمام نهادهای بین‌المللی و منطقه‌ای» میسر خواهد بود.
رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی در سخنان روز چهارشنبه خود در دمشق بار دیگر بر روابط «بسیار قدرتمند» ایران و سوریه تأکید کرد.
صالحی در نشست چهارجانبه قاهره پیشنهاد کرده بود که ناظران منطقه‌ای از سوی ایران، مصر، ترکیه و عربستان سعودی راهی سوریه شوند.

نشست چهارجانبه قاهره روز دوشنبه به ابتکار مصر و در سطح وزیران خارجه مصر، ایران، عربستان سعودی و ترکیه و با حضور اخضر ابراهیمی، فرستاده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل و اتحادیه‌ی عرب برای حل بحران سوریه برگزار شد.

سعود الفیصل، وزیر خارجه‌ی عربستان، غایب بزرگ این جلسه بود که ظاهرا به دلیل مشکلات جسمانی در اجلاس قاهره حاضر نشد. معاون سعود الفیصل که پس از عمل جراحی او به جای وزیر خارجه‌ی عربستان در نشست‌های بین‌المللی حاضر می‌شود هم به قاهره نرفت.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر