۱۳۹۱ مهر ۱۱, سه‌شنبه

معترضان ایرانی به سمت سفارت فرانسه در تهران سنگ پرتاب کردندخبرگزاری فرانسه گزارش کرده است که گروه کوچکی از معترضان مقابل سفارت فرانسه در تهران که بیشتر آنها را زنان تشکیل می‌دادند، به سمت ساختمان این سفارتخانه سنگ پرتاب کرده‌اند.
این خبرگزاری روز سه‌شنبه، ۱۱ مهرماه به نقل از یک دیپلمات از تجمع نزدیک به ۱۵ نفر درمقابل سفارت فرانسه خبر داده که شعار الله اکبر سر می‌دادند و اعتراض‌شان در نهایت به سنگ‌پرانی انجامیده و پس از حدود یک ساعت و نیم پایان یافته است.

به نوشته این خبرگزاری، سنگ‌پرانی معترضان موجب شد شهروندان ایرانی که برای دریافت ویزا جلوی ساختمان سفارت حضور داشتند، از ترس آسیب‌دیدگی به داخل سفارت پناه ببرند.

در همین رابطه، یک دیپلمات به خبرگزاری فرانسه گفته است که هیچ‌یک از حاضران آسیب ندیده‌اند و به سفارت فرانسه هم خسارتی وارد نشده است.

به گفته این دیپلمات، تجمع امروز بدون اعلام قبلی صورت گرفته و پلیس ایران نیز برای ممانعت از تجمع و سنگ‌پرانی آمادگی قبلی نداشته است.

این دیپلمات مقیم ایران تاکید کرده است که وظیفه برقراری امنیت آنها برعهده مقامات دولت ایران است.

این دومین تجمع اعتراضی مقابل سفارت فرانسه در تهران در ۱۰ روز گذشته است، پیش از این، حدود ۴۰۰ نفر از معترضان روز یکشنبه، دوم مهر در اعتراض به چاپ کاریکاتور پیامبر اسلام در یکی از نشریات فرانسه، مقابل سفارت این کشور تجمع کرده بودند.

بنا بر گزارش‌ها این تجمع نیز به خشونت کشیده شده و حتی یک گلوله مشقی نیز از پلیس شلیک شده بود چرا که تجمع‌کنندگان سعی داشتند به سمت سفارت فرانسه حرکت کنند اما نیروی انتظامی از این اقدام آنها جلوگیری کرد.

به تازگی یک نشریه طنز در فرانسه، کاریکاتورهایی از پیامبر اسلام را منتشر کرده که اعتراض مسلمانان را برانگیخته است. در همین راستا، سفارتخانه‌های فرانسه اقدام‌های امنیتی خود را تشدید کرده‌اند تا درصورت تجمع‌های اعتراض، آسیبی به آنها وارد نشود.

این کاریکاتور پس از آن منتشر شد که نمایش یک فیلم ۱۴ دقیقه‌ای درمورد زندگی و شخصیت پیامبر اسلام روی یوتیوب از اواسط شهریورماه موجب بروز نا‌آرامی‌های خشونت‌آمیز در لیبی، مصر، سودان، تونس، لبنان، کویت، عراق، عربستان سعودی و افغانستان شده است.

در این فیلم با عنوان «بی گناهی مسلمانان» محمد، پیامبر اسلام، به عنوان شخصیتی «لوده، زن‌باز، همجنس‌گرا و کودک‌آزار» به تصویر کشیده شده است.

در ایران نیز اعتراض‌هایی به این فیلم صورت گرفته است و بسیاری شخصیت‌های سیاسی و مذهبی آن را محکوم کرده‌اند. در همین راستا، معاون اول رئیس‌جمهور ایران اعلام کرده که دولت جمهوری اسلامی عوامل فیلم «موهن» ضداسلامی را تعقیب می‌کند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر