۱۳۹۱ آبان ۳۰, سه‌شنبه

سیاستمدارانی که طاقت دوری همسر ندارندبعد از انتصاب سعید مرتضوی به ریاست سازمان تامین اجتماعی که کار را تا استیضاح عبدالرضا شیخ الاسلامی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی پیش برد حالا حکمی که او برای همسرش زده خبرساز شده است. مرتضوی، هما فلاح تفتی را به سمت مدیرکل آموزش و پژوهش منصوب کرده است. دکتر فلاح تفتی، سال گذشته به عنوان رئیس بیمارستان شریعت‌ رضوی معرفی شده و قبل از آن مسئول اداره کلینیک اداره کل تامین اجتماعی تهران بوده است. به گزارش پارسینه، روابط عمومی تامین اجتماعی در توضیح این خبر گفته هما فلاح بیش از 15 سال است در حوزه درمان و مدیریت سازمان تأمین اجتماعی خدمت کرده و اینگونه نبوده است که هم اکنون در تامین اجتماعی منصوب شده باشد.


همسران و دستگاه دیپلماسی
منوچهر متکی وهمسرش


عنوان خبرسازترین حکم همسری شاید به سال 86 و دوران وزارت منوچهر متکی بر وزارت خارجه برگردد. در آن مقطع متکی با صدور حکمی همسر خویش را به سمت مدیرکل حقوق بشر و زنان وزارت‌خارجه منصوب کرد. دکتر نظری همسر متکی تا پیش از آن سابقه فعالیت در وزارت خارجه را نداشته و داروساز بوده و تا قبل از وزارت آقای متکی، در سازمان بهزیستی کل کشور مشغول به کار بوده‌ است. همسر متکی در انتخابات مجلس نهم هم ثبت‌نام کرد اما انصراف داد. همچنین متکی تنها وزیرخارجه‌ای نبود که همسرش در دستگاه دیپلماسی رفت‌وآمد داشت. بر اساس مشاهدات در مهرماه سال جاری و درست در روزی که گروگان‌های ایرانی آزاد شده در لیبی با علی‌اکبر صالحی وزیر خارجه کشورمان دیدار داشتند، تصویری از صالحی با همسرش در یک قاب منتشر و گفته شد که همسر وزیر خارجه هم در این وزارتخانه دفتر دارد.


هدیه ای از دست همسر


در مراسم اختتامیه جشنواره زنان و تولید ملی هم تصویر هدیه محمدباقر قالیباف به همسرش در قاب افتاد و از آن تصاویر معروف همسران شد. زهرا سادات مشیر با حکم محمدباقر قالیباف به عنوان مشاور شهردار در کنار همسرش مشغول به کار است. او البته از پست مشاورت خود حقوقی دریافت نمی‌کند. زهرا مشیر در سال 1390 نیز در همایش ملی بانوی وفا در کنار افرادی مثل مرضیه وحید دستجردی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مریم هاشمی دارنده مدال طلای ووشوی جهان به عنوان یکی از 10نامزد تاثیرگذارترین بانوی ایران معرفی شد.


حکم همسر، از نوع دیگر


 
فاطمه واعظ جوادی در مهرماه سال 1384 از سوی احمدی نژاد به عنوان معاون و ریاست سازمان محیط زیست منصوب شد. ‏ او درباره دلیل انتخاب شدن به عنوان رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفته بود " آقای احمدی‌ نژاد مرا انسان ‏صادقی تشخیص داده بودند." واعظ جوادی اما بلافاصله همسرش مجید یزدانی را که در زمان ریاست معصومه ابتکار در سازمان محیط زیست مشغول به کار بود و به دلیل ‏برخی اختلافات از بدنه سازمان جدا شده بود. دوباره به سازمان بازگردانید و او را به عنوان مشاور و ‏بازرس ویژه رئیس سازمان منصوب کرد‎. بعدها شائبه برخی تخلفات مالی مجید یزدانی دامان فاطمه واعظ جوادی را هم گرفت.
او در پاسخ به تخلفات مالی همسرش تنها به این نکته بسنده کرده و گفته بود: « همسرم "مجید یزدانی" مدتی در زمان ریاست خانم "معصومه ابتکار" در سازمان محیط زیست فعالیت داشت و پس از انتصابم با توجه به رشته تحصیلی و تجارب آقای یزدانی در موضوعات زیست محیطی، وی مدتی به عنوان مشاور رییس سازمان نیز فعالیت داشت»
خبری ‌مبنی بر بازداشت 48 ساعته مجید یزدانی، هم منتشر شد و فاطمه واعظ جوادی بالاخره از سال 88 از این سمت کناره گرفته و در مراسم تودیعش گفت که زیر بار این مسئولیت خمیده شده است


حکم آیت‌الله یزدی برای دخترش

با همه این احوال تمام حکم‌های خانوادگی حکم‌های زن و شوهری نبوده. آیت‌الله محمد یزدی رئیس کنونی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هم وقتی از سال 68 تا 78 ریاست قوه قضائیه را برعهده گرفت دختر خود را سرپرست امور بانوان دستگاه قضایی کرد. استدلال محمد یزدی از این اقدام، این بوده که مسائل بانوان را کسی محرم با او، به او منتقل کند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر